Koronawirus. Ważne informacje dla rodziców i uczniów!

Drodzy Rodzice! Uczniowie!

W związku z rozszerzającymi się ogniskami zarażeń koronawirusem proszę o zastosowanie się do poniższych wskazówek, gdyż od właściwej profilaktyki zależy zdrowie nas wszystkich, a przede wszystkich uczniów szkoły. Zatem zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego należy jak najstaranniej przestrzegać następujących zasad:

1. Do szkoły zdecydowanie nie powinni przychodzić uczniowie chorzy lub z objawami niedoleczonego przeziębienia lub grypy (z katarem, kaszlem, temperaturą itp.). To samo dotyczy nauczycieli i pracowników szkoły.

2. Rodzice powinni przypominać dzieciom, że przy kichaniu należy bezwzględnie zasłaniać nos chusteczką higieniczną, a przy jej braku kichać w zgięty łokieć.

3. Należy do rozsądnego minimum ograniczyć wszelkie kontakty uczniów z osobami chorymi – zwłaszcza na zwykłą grypę czy przeziębienie. Dotyczy chorych członków rodziny i sąsiadów, ale przede wszystkim chorych osób przyjezdnych.

4. Powinno się systematycznie i starannie myć ręce w sposób i w sytuacjach opisanych poniżej – z wykorzystaniem mydła i środków dezynfekujących na bazie alkoholu.

5. Należy unikać częstego dotykania oczu, nosa i ust.

6. W przypadku pojawiających się objawów choroby, takich jak: temperatura powyżej 38°, katar, kaszel, duszności i osłabienie organizmu należy natychmiast powiadomić swoją stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do szpitala z oddziałem zakaźnym:

1)      Wskazane jest, by chory nie podróżował do szpitala środkami komunikacji publicznej,

2)      Należy pamiętać, aby nie kierować się do POZ (ośrodka zdrowia) lub SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego).

7. Dzwoniąc na infolinię NFZ 800 190 590, można dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy szpital z oddziałem zakaźnym i uzyskać inne niezbędne informacje.

Dodatkowe materiały profilaktyczne

Kiedy obowiązkowo myć ręce:

Po powrocie do domu

Po każdorazowym korzystaniu z toalety

Po głaskaniu pupila (psa, kota, innego zwierzęcia).

Po wyrzuceniu śmieci.

Przed zabiegami pielęgnacyjnymi.

Po sprzątaniu.

Po kontakcie z osobą chorą.

Przed przygotowaniem posiłku.

Przed i po zmianie pieluszki u dziecka.

Po zakończeniu prac w gospodarstwie, ogrodzie, podwórku i w domu.

Więcej informacji na ten temat pod tym linkiem